Brüsszel újabb ígérettel kedveskedik Ukrajnának, ismét az európai gazdák kárára

2025. május 02. 20:13

Kocsis Máté arra figyelmeztet, a Tisza Párt aktivistái „postaláda-fosztogatásba” kezdtek.

2025. május 02. 20:13
null

Újabb, ezúttal a korábbinál világosabb és egyértelműbb ígéretet kapott Brüsszelből Ukrajna. Az Európai Bizottság szóvivője megerősítette, június 5-ig marad csak érvényben a 2022-ben bevezetett autonóm kereskedelemliberalizációs intézkedés (ATM-rendelet), vagyis eddig a napig érkezhetnek korlátozás nélkül ukrán mezőgazdasági alapanyagok és élelmiszerek az Európai Unióba.

Brüsszel ugyanakkor csütörtökön világossá tette: az ukrán élelmiszerek szinte korlátlan behozatalát a jövőben is lehetővé teszi az Európai Unió Ukrajna számára.

Az Európai Bizottság szóvivője világossá tette, hogy az ATM-rendeletet ezúttal már nem hosszabbítja meg az EU, ugyanakkor a 2016-ban megkötött Mélyreható és Átfogó Szabadkereskedelmi megállapodás (DCFTA) frissítésével a jelenlegi szabályok állandóvá válhatnak egy átmeneti időszakot követően. A részleteket egyelőre még nem közölte Brüsszel, noha Kijev siettetné a tárgyalásokat, mivel ha június 5-ig nem rendeződik az ukrán import kérdése, akkor visszaállnak a 2022 előtt szabályok, vagyis 36 termékpálya esetén újra bevezeti az EU a vámkontingenseket. Ez óriási bevételkiesést okozna az ukrán agrárvállalatoknak.

Ukrajna mindent megkap

A bejelentés nem meglepő, miután az Európai Parlament legnagyobb frakciójának, az Európai Néppártnak (EPP) a napokban tartotta tisztújító kongresszusát, ahol ismét Manfred Webert választották a párt élére. A magyargyűlölő német politikus beszédében világossá tette, az EPP három alapelve az Európai Unió, Ukrajna és a jogállamiság. Ursula von der Leyen bizottsági elnök szintén felszólalt, beszédében azt hangsúlyozta, 

továbbra is prioritás Ukrajna mielőbbi, gyorsított uniós csatlakkozása.

Von der Leyen és Weber beszédéből egyértelműen kiderül, Brüsszel továbbra is a legfontosabb feladatának tartja Kijev uniós csatlakozását, noha a háborúban álló ország gyakorlatilag semmilyen, a csatlakozáshoz elengedhetetlen feltételt sem teljesített.

Ezt is ajánljuk a témában

Sorsdöntő a véleménynyilvánítás

Az elmúlt napok eseményeiből is látható a kormány által indított Voks 2025 véleménynyilvánító szavazás, amelynek során Ukrajna csatlakozásáról mondhatják el véleményüket a magyar emberek. Az uniós vezetők nyíltan támogatják Ukrajna EU-s csatlakozását. Manfred Weber többször is lenyilatkozta, hogy már önmagában a néppárti tagság feltétele is Ukrajna támogatása, de a szintén néppárti bizottsági elnök, Ursula von der Leyen is elmondta, hogy Ukrajnát 2030-ig gyorsított eljárásban fel kell venni az Európai Unióba. A kérdést egyébként a Tisza is megszavaztatta a saját, leendő kormányprogramjának gerincét adó konzultációjában, és a Tisza híveinek 58 százaléka támogatja Ukrajna uniós csatlakozását. Ilyen előzmények után különösen nagy a tétje a kormány által meghirdetett Ukrajna uniós tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazásnak, hiszen egyértelmű eredmény hiányában Brüsszel a Tisza konzultációjára hivatkozva fogja megpróbálni Ukrajnát még ebben a ciklusban betolni az EU-ba.

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

„Postaláda-fosztogatás” kezdődött

Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője Facebook-videójában arra figyelmeztetett, hogy a Tisza Párt aktivistái postaládákat fosztogatnak, kiveszik a kiküldött szavazólapokat. A politikus emlékeztetett, a Tisza Párt az Európai Néppárt tagja, ami azt is jelenti, hogy Magyar Péterék belementek Ukrajna feltétel nélküli támogatásába, a háború folytatásába és Kijev gyorsított uniós csatlakozásába, ami óriási károkat okozna az Európai Unió számára.

Ezt is ajánljuk a témában

Így tenné tönkre az EU-t Ukrajna

Korábban a Mandiner részletesen bemutatta, mivel járna Ukrajna uniós csatlakozása. A számlát az összes uniós állampolgár megfizetné, minden magyar embernek több millió forintot húzna ki az erőltetett csatlakozással Brüsszel a zsebéből.

Ukrajna uniós csatlakozása ráadásul tönkretenné az európai mezőgazdaságot és veszélybe sodorná a gazdák megélhetését. 

A legnagyobb uniós agrárszervezetek már régóta arra figyelmeztetnek, a Közös Agrárpolitika átalakítása, annak beolvasztása egy egységes finanszírozási keretbe nem jó ötlet és veszélybe sodorja Európa több évtizedes agrártámogatási rendszerét. A szakmai szervezetek szintén elutasítják Ukrajna uniós csatlakozását, valamint az ukrán élelmiszerek korlátlan beáramlását az unióba, ami már eddig is óriási problémát okozott a belső piacon, elsősorban a kelet-európai országokban.

Ahogy azt a Mandiner korábban részletesen bemutatta, Brüsszel egyre több jel szerint nem csak az európai védelmet, de az európai élelmiszer-ellátást is Ukrajnára bízná. Kijev erőltetett uniós csatlakozása esetén azonnal tönkremenne az uniós élelmiszer-előállítás, miközben a kontinens élelmezése néhány ukrajnai oligarcha kezében összpontosulna azokon az óriásbirtokokon, ahol nem a minőség az első.

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Beata Zawrzel/NurPhoto via AFP

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balika
2025. május 03. 06:07
Postaláda fosztogatás…😂😂😂😂😂😂 Máté,a kutya sem kíváncsi rátok….🤷‍♂️
pandalala
2025. május 03. 00:00
"Brüsszel ...." Az mi az?? Valami répatorta?? .... :-))
survivor
2025. május 02. 21:03 Szerkesztve
Azt magyarázzátok meg nekem, hogy az EU vezetőinek SZEMÉLYÜKBEN miért jó az EU bomlása ?? Mind az USAba megy ? Es ott mihez kezd az euroval ?🤪
survivor
2025. május 02. 20:59
Minden rosszban van valami jó. Az EU szétesése 10 even belül 90 % 20 éven belül 100% Addigra úgyis Kalifátusok,Emírségek, Sejkségek lesznek...🤪🤪🤪
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!